ev fiyatları neden yükselir
ev fiyatları neden yükselir

Ev Fiyatları Neden Sürekli Yükselir?

Her insan hayatının bir döneminde ev alma isteği veya ihtiyacı duymuştur. Ev alma sebebi ayrı eve çıkma veya yeni bir yuva kurma isteğinden kaynaklanabileceği gibi yatırım amaçlı da olabilir. Kısacası çeşitli sebeplerle ev almayı planlarız ancak çoğu zaman ev fiyatlarına baktığımızda bu planları ertelemek durumunda kalırız. Peki ev fiyatları neden yüksek ve düşmüyor?

Günümüze baktığımızda fiyat artışları sebebiyle emlak sektörünün yatırım aracı olarak fazla tercih edilmediğini görüyoruz. Büyükşehirler daha fazla göç aldığı için konuta olan talep artıyor ve bu durum beraberinde fiyat artışlarını da getiriyor. Oysa son zamanlarda yalnızca büyükşehirlerde değil, diğer Anadolu şehirlerinde de ev fiyatlarının yükseldiğini gözlemlemek mümkün. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere  ülke genelinde ev fiyatları artmaya devam ediyor.

Ev fiyatlarının yükselmesinin temel sebebi olarak dövizin yükselmesini gösterebiliriz. Dövizin yükselmesiyle artan enflasyon oranı doğal olarak ev fiyatlarına da yansır. Diğer yandan inşaatta kullanılacak malzemelerin ve işçilik giderlerinin artmasına neden olarak yeni yapılan evlerin de fiyat artışını önemli ölçüde etkiler.

Ev Fiyatları Düşer Mi?

Sürekli olarak artan ev fiyatları akıllara ‘‘Ev fiyatları düşer mi?’’ sorusunu da getiriyor.

Elbette ev fiyatlarının düşme ihtimali var. Bunun için her şeyden önce iyi bir ekonomi ile para biriminin döviz karşısında değer kazanması gerekiyor. Ev fiyatlarının düşmesi söz konusu olduğunda ‘emlak balonunun patlaması’ etkeni de akıllara gelmektedir. Emlak balonunun patlaması, çeşitli sebeplerden dolayı yükselen konut fiyatlarından kaynaklanır. Hızla yükselen konut fiyatları yatırımcıları ve ev sahibi olmak isteyen vatandaşları, fiyatların daha da yükseleceği beklentisiyle harekete geçirir. Normal şartlarda fiyat arttıkça talep azalırken bu durumda fiyat da talep de artmakta, dolayısıyla emlak balonu şişmektedir. Elbette bu durum sonsuza dek artarak ilerlemeyeceğinden bir yerde emlak balonu patlar ve fiyatlar düşer.

Park Mozaik Farkı

Uzun sözün kısası, Ankara’da konut fiyatları bu denli yüksek olunca yaptığınız ödemenin karşılığını almak istemeniz doğaldır. Park Mozaik farkıyla aldığınız evin bir evden daha fazlası olduğunu görürsünüz. Böylece piyasaya göre daha makul fiyatlara birden fazlasını kazanmış olmanın keyfini çıkarırsınız. Ev fiyatları düşer mi konusunda kesin bir şey söylemek mümkün olmuyor. Kesin olarak söyleyebileceğimiz bir şey varsa o da Park Mozaik’te yaşamaya başladığınıza pişman olmayacağınızdır.