Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev sahibi olmak, pek çok insanın gerçekleştirmek istediği bir hedeftir. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz bu hedefi nihayet gerçekleştirme imkanı bulduğunuzda hangi evi alacağınıza karar vermek zor olabilir. Kafanızda soru işaretleri olması olağandır. Bu yazıda ‘Ev satın alırken nelere dikkat edilmeli?’ konusuna değinerek soru işaretlerinizi gidermeye çalışacağız.

Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev sahibi olma süreci ne kadar heyecan verici olsa da bazı zorlukları beraberinde getiriyor. Bu zorlukların üstesinden gelmek için bilinmesi gereken bazı hususlar var. Bunları bildikten sonra ise gönül rahatlığıyla yeni bir ev sahibi olabilirsiniz.

Tapu Kaydını Kontrol Edin

Almak istediğiniz evin ipotekli olması veya ev üzerinde haciz bulunması ilerde sizi meşakkatli hukuki süreçlerle uğraştıracaktır. Bu sebeple resmi belgelerin incelenmesi oldukça önemlidir. 

Evin Sağlamlığı Hakkında Bilgi Edinin

Evin bulunduğu binanın yapı ruhsatına bakabilir ve binanın yaşını öğrenebilirsiniz. Ayrıca evin bulunduğu bölgede deprem riskinin ne seviyede olduğunu araştırmanız yararlı olabilir. Satın almadan önce evi bizzat gidip görmeniz de oldukça önemlidir.

Ne İstediğinize İyi Karar Verin

Eğer aklınızda net bir ev hayali oluşmadıysa yönlendirilmeye müsait olabilirsiniz. Bunun için bütçenize göre ne istediğinizi olabildiğince net belirlemeye çalışın. Eviniz kaç odalı olmalı? Hangi muhitte yer almalı? Ebeveyn banyosu bulunmalı mı? Isı yalıtımı olmalı mı? Bu tür sorulara yanıt verdikçe fikriniz netleşir ve böylelikle etki altında kalarak pişman olacağınız bir tercih yapmamış olursunuz.

Merkeze Yakınlık ve Ulaşım

Alacağınız evin AVM, sağlık kuruluşu, okul gibi merkezi alanlara yakınlığı işlerinizi kolaylaştırırken sosyalleşme imkanınızı da artırır. Özellikle araba kullanmıyorsanız ulaşım imkanlarını araştırmakta fayda var.

Krediye Uygunluk

Günümüz koşullarında kredi desteği olmaksızın yeni bir ev almak oldukça güç. Bu yüzden konut kredisi çekmeyi düşünüyorsanız alacağınız evin krediye uygun olup olmadığını araştırmanızda fayda var. Konut kredisi ile ilgili olarak ‘Türkiye Tarihinin 0,64 ile En Düşük Konut Kredisi Faiz Oranları’ başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.

Bu temel faktörlerin yanı sıra yeni eviniz için aradığınız başka konfor koşulları da elbet olacaktır. Örneğin çevrede oturan insan profilini -yani müstakbel komşularınızı- öğrenmek isteyebilirsiniz. Yakınlarda bir yürüyüş yolu veya gölet gibi doğa ile iç içe olabileceğiniz alanların bulunması size keyifli bir aktivite yapma imkanı sunar.

Park Mozaik ise tüm bunları bir arada barındırarak size güvenle ev sahibi olabileceğiniz keyifli bir yaşam alanı sunar!