İlk Defa Gayrimenkul Yatırımı Yapacaklar İçin Öneriler

Gayrimenkul projeleri, yatırım yapmak için en uygun görülen alanların başında gelir. Sürekli değer kazanması, kira getirisi olması gibi sebeplerden dolayı birikim yapan kişilerin ilk tercihidir. Gayrimenkul alanlara özel kredi ve ödeme seçenekleri de olduğu için birikim yapan kişiler bütçelerini zorlamadan kendilerine uygun olan planı seçip gayrimenkule sahip olabilirler.  

Gayrimenkul Yatırımı Yapacak Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Her alanda olduğu gibi gayrimenkul alanında da dikkat edilmesi ve hesaba katılması gereken bazı noktalar mevcut. İlk kez gayrimenkul alacak kişilerin bunları göz önünde bulundurarak yatırımlarını yapmaları gerekiyor. 

İlk olarak eğer alınan gayrimenkulün içerisinde mevcut bir kiracı yoksa evde bir takım iyileştirmeler yaparak yatırımı değerlendirebilir ve daha yüksek bir fiyattan kiralayabilme imkânı yakalayabilirsiniz. Mutfak ve banyonun dekorasyonunu yenileyebilir, duvarları boyatabilir ve pek çok yenilik yapabilirsiniz. Bunun için de gayrimenkulün alındığı bedelden hariç bir miktar paranın bu işlere ayrılması gereklidir. 

Gayrimenkul kredi ile alınacaksa kredi ödemeleri ve faiz hesaplamaları iyi yapılmalı. Zorlanmadan ödenebilecek düzeyde bir plana dâhil olunmalı. Çünkü aksayan ödemeler kredi notu düşürecek ve bir daha kredi almaya şansınızı azaltacaktır. En dikkat edilmesi gereken konu ise gayrimenkulün bulunduğu bölgedir. İsteyebileceğiniz kirayı ve ileriki zamanlarda değerlenme oranını evin bulunduğu bölge belirler. Etrafında okul, hastane, AVM, metro gibi yerlerin olduğu bölgede bir yatırım yaparsanız kira geliriniz daha yüksek ve yatırımınızın değer kazanma ivmesi daha hızlı olacaktır. Şehir dışında bir yer ise ileride kalabalık olacak ve etrafına metro, okul, kentsel dönüşüm gibi projelerin inşa edilebileceği bir alan yatırım için en doğru tercih olacaktır. Bu tarz bir alanda alınan gayrimenkul birkaç sene içerisinde yatırımcısının yüzünü güldürecektir. 

Gayrimenkul alırken ihtiyaca ve talebe göre seçim yapmak da çok önemli bir noktadır. Çok büyük evlerdense 1+1 ya da 2+1 evler her zaman daha kolay kiraya verilebilir ve satışa çıkarıldığında hızla alıcı bulur bu yüzden yatırımlık ev alırken daha büyük evlere bakmamak gerek. Bunun sebebi öğrencilerin, yeni evlilerin ya da yalnız yaşayanların çoğunlukta olması ve temizlik, ısınma, daha az eşya gibi pek çok nedenden dolayı küçük ev tercih etmeleridir. Son olarak da ilk kez gayrimenkul yatırımı yapacaksanız bir profesyonelden yardım almanız da fayda var. Gözünüzde kaçan pek çok nokta olabilir.