ankara'da topraktan ev almak
ankara'da topraktan ev almak

Topraktan Ev Almanın Avantajları

Topraktan ev almak, henüz inşaatı başlamamış bir konut projesinden daire satın almak anlamına gelir. Halihazırda tamamlanmış bir binadan daire almak yerine topraktan ev alma yönteminin tercih edilmesinin sebebi bazı avantajlarının olmasıdır. Elbette bu yöntemin riskli yönleri de bulunuyor. Ancak yine de avantajları ve karlılığı bu riski almanıza değebilir.

Topraktan ev almak dediğimizde akla ilk gelen avantaj evin daha uygun fiyatlı olmasıdır. Ev fiyatları sürekli artış gösterirken bu şekilde kar edebilme imkanınızın olması oldukça iyi bir fırsattır. Topraktan ev almak ne kadar karlı diye soracak olursak bu oran projeden projeye göre değişim gösterebilir. Her halükarda anahtar teslim bir daire almaktan daha karlı olacağını düşünebiliriz. Ayrıca inşaat halindeki eviniz tamamlandıktan sonra değerinin artma neredeyse kesindir. Oturulabilir hale gelen eviniz üzerinden prim yapma şansınız olabilir.

Topraktan ev satın aldığınızda oturabileceğiniz daireler arasından dilediğinizi seçme imkanınız vardır. Dairenizin hangi katta ve cephede olacağına karar verebilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz daire henüz inşa edilmemiş olduğundan istediğiniz birtakım değişiklikleri yaptırma imkanı bulabilirsiniz. Eğer projeyi yürüten firmanın bankalarla anlaşması bulunuyorsa, anlaşmalı bankalar size cazip kredi imkanları sunabilir. Bu kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Ankara Topraktan Konut Projeleri

Gelişen ve yenilenen imkanlarıyla en fazla göç alan illerden biri olan Ankara, giderek büyüyen bir şehir olmaya devam ediyor. Nüfusun artmasıyla birlikte konut ihtiyacı da haliyle artmakta. Bu doğrultuda hem yaşamak hem de yatırım yapmak için ev alma fikri rağbet görüyor. Yaşam alanlarını, sosyal etkinlikleri ve doğa manzaralarını içinde barındıran yeni konut projeleri ise oldukça ilgi görmeye başladı. Özellikle yatırım yapmak için Ankara topraktan ev projeleri tercih ediliyor. 

Başkent Ankara, ülkenin ve bürokrasinin merkezinde yer alıyor. Eğitim, sağlık ve iş olanaklarının gelişmesi nüfus yoğunluğunu artırırken; üniversite, iş merkezi, kurum ve kuruluşların fazla olması nüfusun niteliğini de artırıyor. Bu sayede emlak sektörü de günden güne gelişiyor. Üstelik hem yerli hem de yabancı yatırımcıları çeken bu şehir, konut yatırımı yapılacak şehirler arasında İstanbul’u bile geride bırakıyor. Sonuç olarak Ankara topraktan ev alma konusunda yeni projeleriyle ve bulundurduğu olanaklarla gözde şehirlerin en başında yer alıyor.

Topraktan Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eğer topraktan ev alma konusunda endişeleriniz varsa bazı kriterlere dikkat ederek kendinizi güvenceye alabilirsiniz. 

  1. Bu kriterlerden ilki konut projesini yöneten müteahhit veya inşaat firmasının önceki projelerini araştırmaktır. Daha önce güvenilir ve başarılı projelere imza atmış firmalar yüksek ihtimalle bu projeyi de sorunsuz bir biçimde tamamlayacaktır.
  2. İnşaatın yapılacak olduğu arsanın imar planına uygunluğunu kontrol edebilmek için tapu kayıtlarını inceleyebilirsiniz.
  3. Müteahhit ile sözleşme imzalarken dairenizin teslim tarihi ile ilgili net bir tarih ve güvence almanız yararlı olabilir.
  4. Sözleşmenizde nasıl bir daireye sahip olacağınız metrekaresiyle, kat sayısıyla, bulunduğu cepheyle ve hatta banyo sayısıyla birlikte detaylı bir biçimde belirtilebilir. Bu sayede olası bir yanlış anlaşılmanın veya karışıklığın önüne geçilmiş olur.
  5. Dikkat edebileceğiniz bir diğer kriter ise dairenin kat irtifakı tapusudur. Bu tapu sayesinde dairenizin hangi katta tam olarak nerede bulunacağını anlayabilirsiniz.

Ayrıca ev sahibi olmak isteyen tüketicilerin mağduriyet yaşamaması adına 2013 yılında çıkan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna yönelik oluşturulan Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik sayesinde konut satışlarındaki denetimin sağlamlaştırılması hedeflenmiştir. Topraktan ev almadan önce bu yönetmeliği incelemeniz faydalı olabilir.