Yatırım İçin Konut Alınır mı?

Her insan gibi, siz de yeni yılda hayatınızda bazı değişimler tasarlıyor olabilirsiniz. Bunlardan bazıları daha fazla kitap okumak, daha sağlıklı yaşamak olabilecekken; bazıları da iyi bir yatırım yapmak ve geleceğinizi güvence altına almak olabilir. Bu da beraberinde 2021’de yatırım için ev alınır mı? Şu an ev almak mantıklı mı? Kiraya vermek için ev alınır mı? gibi soruları getirir. Park Mozaik ailesi olarak tüm bu soru işaretlerine cevap arayıp sizin için birkaç başlık altında derledik.

Gayrimenkul fiyatları yükselen bir ivme gösteriyor

Ülkemizde şu anda satışa hazır konut stokunun 1 milyon civarı olduğu belirtiliyor ve bu stok içerisinde yer alan konutlar hala eski maliyetler üzerinden satışa sunuluyor.  İnşaat maliyetlerinin artması ve yeni konut üretiminin azalması göz önünde bulundurulduğunda, uzmanlar konut fiyatlarının yıl içinde bir daha asla bu seviyede kalmayacağı konusunda uyarıyor.

Uzmanlara göre 2020 yılı durgun bir yıl olmasına rağmen gayrimenkul fiyatlarının yine de artış trendi göstermesi, bize 2021 yılında da fiyatlardaki yükselişin sonunun olmayacağını gösteriyor. Bu fırsatı değerlendirip konut yatırımı yapmak isteyenlerin, Ankara Yaşamkent konut projeleri de seçenekleri arasına alınmalıdır.

Düşük faiz oranları kaçırılmayacak bir fırsat

Gayrimenkul uzmanlarına göre konut fiyatları 2021 yıl sonuna kadar en az yüzde 40 oranında zamlanacak gibi gözüküyor. Düşen kredi faiz oranları (0.79 civarında) konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenlere uygun koşullar sunarken, aynı zamanda düşen vadeli mevduat faiz oranları da konuta yatırımı epey cazip hale getiriyor.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO) iyi bir seçenek olabilir

Fiyatlardaki yükseliş beni cezbediyor ancak emlak alıp satmak bana göre değil diyorsanız, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları sizin için iyi bir seçenek olabilir.

GYO’lar; gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı projelere ve gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmak suretiyle faaliyet gösteren özel portföy yönetim şirketleridir. GYO, portföyündeki gayrimenkullerin alım satımını sağlar ve yıl sonunda bu karı ortaklarına temettü olarak dağıtır. Yani, siz hiç uğraşmadan yüksek getirili emlak piyasasının avantajlarından faydalanmış olursunuz.